Hírek

Modern virágkötészet tűzőhab nélkül

Modern virágkötészet tűzőhab nélkül

Tudtad, hogy Harry herceg esküvőjén is teljes egészében tűzőhab nélkül készültek el a gigantikus virágdíszek?
A mindennapi virágkötészetben legáltalánosabban használt közeg a növények rögzítésére, és a vízutánpótlás biztosítására a tűzőhab. Nagy előnye, hogy hihetetlenül jó nedvszívó, a virágokat szorosan a helyén tartja, ezáltal könnyen szállítható a tűzött virágdísz. Közel hetven éve segíti a virágkötők munkáját, amikor hódító útjára indult az Egyesült Államokból. Egyedüli hátránya, hogy biológiailag nem bomlik le. Manapság, amikor a virágkötészetben is előtérbe kerül a környezettudatosság, újra reneszánszát éli a tűzőhab mentes ( „foam-free”) virágkötészet. Számos külföldi virágkötő készít kizárólag ilyen technikai megoldásokkal megvalósított dekorációkat. Érdekesség, hogy Harry herceg esküvőjén is teljes egészében tűzőhab nélkül készültek el a gigantikus virágdíszek. De milyen alternatívákat használtak korábban, és mik azok a technikai megoldások, melyek segítségével a mai, modern virágkötészetben helyettesíthetjük a tűzőhabot?
A csirkehálót a 19.században is alkalmazták már, elsősorban a nagyobb virágdekorációkban, vázadíszekhez. Sajátos szerkezete könnyedén alakítható, méretre hajlítható. Korábban önálló drótokat, huzalokat is használtak melyekből szintén hálós, kusza szerkezeteket alakítottak ki. Esküvőkön boldogságkapu dekorálásánál használják leginkább, ahol fiolákat, kémcsöveket, vagy nagyobb üvegeket is „elrejthetünk” a szerkezetbe. Manapság már műanyagból készült rácsok és hálók is szóba jöhetnek, a csirkehálóhoz hasonlóan alkalmazva. A vízzel átitatott mohapárna is gyakran alkalmazott közeg volt a virágok frissességének megőrzésére. A moha sűrű, jól felszívja és megtartja a vizet, és nagyon könnyedén alakítható. Manapság nem is gondolnánk, de egykor a mohához hasonlóan környezetbarát és újrafelhasználható közeg volt a szalma, fa háncs, kavicsok, agyag, homok, ágak és egyéb hajlékony vesszők… ezeket mind használták a vágott növényi részek rögzítésére. Fontos, hogy rothadó, lombos növényi részek a víz felülete felett legyenek!
A kenzan réz tűkkel ellátott nehéz ólomlemez, mely a japán virágelrendezés, az ikebana alapkelléke. Szó szerinti fordítása „kardhegyet” jelent, egyedi tüskés kialakítására utalva. A kenzanba szúrva kinyílik a virágok szára, ezáltal a vízfelvétel is javul. Elsősorban külföldi weboldalakról szerezhetjük be ezeket a kiegészítőket.



A kerámia ikebana tálak egy részébe fixen be vannak ágyazva a kis fém tűk, másik tálakon pedig apró lyukak vannak kialakítva, helyet biztosítva a virágok számára. A műanyag fiolák, üveg kémcsövek tökéletes víz utánpótlást biztosítnak, elsősorban szerkezetekre rögzítve használjuk őket.

A jövő heti virágkötészeti workshopon (2020. január 26-án) a tűzőhab nélküli tavaszi virágdíszek kapják a főszerepet. Kövér Krisztián mester virágkötő vezetésével a hétköznapokban is jól alkalmazható, modern megoldásokat ismerhetünk meg, bemutató jelleggel pedig a fent felsorolt technikákkal is megismerkedhetünk: www.dekorakademia.hu.

Pánczél Péter
2021.01.20.

Kategóriák